Neden Organik Üretmeliyiz

Üretim ve tüketim birbirini direk etkileyen mekanizma olması gerekirken, maalesef tüketmemiz gerekeni değil de dikte edilen üretimi tüketiyoruz. Bu yüzden bu başlığımızın “Neden Organik Tüketmeliyiz” olmalı idi.
Özellikle son 40-50 yılda oluşan yeni yaşam biçimi tüm değer ve alışkanlıklarımızı kökünden değiştirdi ki en başta gıda tüketimimiz gelmeye başladı. Üretimi artırmak için yapılan GDO lu ürünler, verimi artıracak kimyasal ilaçlama ve gübrelemeler, raf ömrü artırmak için kullanılan maddeler, gün yüzü görmeyen besin maddelerimiz, bunlardan daha fazlasını burada saymak mümkün.
Bazılarımızın hatırlayıp ah nerede o eski tatlar dediği ya da eskiden mis gibi kokan yiyeceklerimiz veya bir çoğumuzun tatmadığı ve de böyle giderse tadamayacağı lezzetlerimiz. Her şeyden öte kendi fiziksel ve ruhsal gelişimimize uymayan ya da bozan katıklarımız.
Özellikle çocukların ilk gelişimini sağlıklı tamamlayacak hayatımıza kattığımız bu katıklar besinler, görsel ve işitsel olsun çözümlenemez yada zor çözümleri olan hasarlar bıraktığı kesin.
Peki ne yapmalıyı bu durumdan kurtulmak için. Elbette ki toplumun tamamının organik üretim yaparak kendi güvenli besinini kendisi üretsin ya da doğadan tedarik etmesi söz konusu olmaz. Anadolunun en organik üretimi olan türkülerimiz gibi bizde bu platformda organik üretimi artırmak için organik üreticilerimize bu üretimlerini artırmak atıl üretim sahalarını ve iş güçlerini buraya yönlendirmek için bu platformu bir buluşturma noktası çabası içindeyiz.
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kendinize ve hayatınızın doğasına uygun doğal bir yaşam geçirmeniz için doğal kalın.

One thought on “Neden Organik Üretmeliyiz”

  1. Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir